Hasznos google alkalmazás?!
Ebben a posztban a Google scholar, magyarul a Google tudóst szeretném nektek bemutatni. Ez egy virtuális tudományos könyvtár, ahol rengeteg cikk, könyv és pdf formátumú tudományos irat található. Ebben az alkalmazásban kereshetünk címszó alapján, de akár konkrét cím alapján is rátalálhatunk a kívánt irományra. A Google tudós nem csak a találatokat mutatja meg, hanem azt is, hogy az általunk kiválasztott cikket hányan és kik idézték. A találatok alatt látható angolul "cited" magyarul pedig "idézetek száma", ami a Google scholar adatbázisában megtalálható idéző irományok számát mutatja, másrészről, ha rákattintunk akkor a konkrét cikkeket és könyveket is megmutatja.
Emellett a képen látható is, hogy a Web of Science adatbázisából is összegyűjti az idéző tartalmakat (a Web of Science egy hasonló tudományos dokumentumokat/ irományokat tartalmazó adatbázis, mint a Google tudós), így elég nagy számú anyagot kapunk a keresett témánkhoz. A találatok alatt nem csak az idéző cikkeket láthatjuk, hanem a csillaggal például elmenthetjük az adott cikket/könyvet. A "macskaköröm" vagy idézőjel segítségével pedig megjelennek a különböző idézési formák (APA, MLS, ISO690), amikből kiválaszthatjuk a számunkra megfelelőt. A kapcsolódó cikkek (related articles) pedig azok a tudományos dokumentumok, amik szintén a témával foglalkoznak, csak más szerzőktől származnak. Látható tehát, hogy a Google tudós egy nagyon hasznos alkalmazás, ugyanis hiteles és biztos forrást nyújt a különböző feladatainkhoz. Emellett pedig még számos lehetőséget biztosít, hogy megtaláljuk a számunkra megfelelő dokumentumot. Ezt a rengeteg lehetőséget hosszú lenne leírni, ezért csatolok egy videót, amiben részletes szemléltetik ennek a szuper alkalmazásnak a használatát.
A biológia, mint ahogy az előző posztomban írtam, bizonyos ágazatait tekintve gyorsan fejlődik. Éppen ezért a tankönyvek a legalapvetőbb tudást tudják csak biztosítani a diákok számára vagy ami még rosszabb elavult ismereteket közölnek. A Google scholar remek lehetőség a friss kutatási eredmények bemutatásához, emellett segíthet a diákoknak a hiteles források megtalálásához. Plusz az itthon nem elérhető vagy csak nagyon drágán megtalálható tankönyveket ingyen böngészhetik a tanulás során (természetesen nem az összeset lehet ingyen, de ez is több mint a semmi). Az órán közösen is elemezhetünk cikkeket, ezáltal a diákok rutint szerezhetnek a tudományos nyelvezet dekódolásában is.
Dolgozatban szívesen alkalmaznám a Google tudós adta lehetőségeket, például feladatként egy adott cikket kellene meg keresniük, ami az óra anyagához szorosan kapcsolódik. A cikkben található mellékletek, mint például grafikonok, diagramok illetve különböző ábrák önálló elemzése a szöveg alapján, elősegíti a tanultak gyakorlati alkalmazását és a tudományos szövegértés fejlesztését is.
Előnyök: Segít a diákoknak a tudatos internet használatban, hiszen hiteles és hasznos forrásokat találhatnak itt. Fejleszti a tudományos szövegértést és a cikkek elősegíthetik a tanult anyag gyakorlati alkalmazását is. Pozitívum még továbbá, hogy a grafikon/ábra/diagram értelmezésben is fejleszti a diákok képességét.
Hátrány: Természetesen a Google tudóst csak is idősebb korosztálynál alkalmazható, hiszen sok esetben az itt található tartalmaknak elég nehéz a nyelvezete, így egy bizonyos előtudást kíván az értelmezésük. Másrészről tudatos tanári munkára van szükség, például a feladatok összeállítása és a cikk kiválasztása során. Hiszen nem lehet túl nehéz vagy túl érthetetlen, így a tanárnak is alapos kutatómunkára van szüksége a megfelelő cikk megtalálásához.
Összességében egy nagyon szuper Google alkalmazás, amivel bővíthetjük a tudásunkat és hiteles forrásokat alkalmazhatunk a beadandók és más feladatok során.
Kép források:
http://inefc.gencat.cat/ca/detalls/noticia/posicio-google-scholar
http://leddy.uwindsor.ca/using-google-scholar